sobota, 15 sierpnia 2015

Porównanie e-papierosa z analogiem (zwykłym papierosem)

Musicie przyznać, że określenie „papieros analogowy” budzi wątpliwości, prawda? Może wywołuje u was lekki uśmiech, a może drobną irytację. Dla nas jeszcze papieros, to po prostu papieros, ten z tytoniem i białą bibułką. To „elektroniki” są nowością, która budzi wątpliwości, kontrowersje i ciekawość.

e-papieros vs analog 

Pomyślcie – czy dziwią was określenia „analogowa telewizja” i „telewizja cyfrowa”? Jeśli macie mniej niż 30 lat, to z całą pewnością nie. Przywykliśmy do nich. Wręcz wzrastaliśmy razem z rozwojem drugiej i zanikiem tej pierwszej. A dzisiejsza młodzież wzrasta w świecie, gdzie do wyboru ma drogie, śmierdzące i powszechnie „hejtowane” papierosy analogowe, a jednocześnie tanie, pachnące i znacznie lepiej traktowane e-papierosy. Za kilka albo kilkanaście lat określenie „papieros analogowy” nie będzie budziło zdziwienia, ale może budzić już tylko brzydzenie, bo zdecydowana większość przesiądzie się na to, co jest lepsze.

Wykwit elektronicznych papierosów zaowocował też powstaniem czasownika „wapować”, który oznacza po prostu „palenie” e-papierosa. Które jednak z paleniem ma stosunkowo niewiele wspólnego. Olejki do e-papierosów są przecież nie tyle palone, co podgrzewane.

E-papierosa od analoga różni więc słownictwo. Szczerze mówiąc określenie „wapować” mnie odstrasza, ale poza tym elektroniczne palenie ma nie ma same zalety. Analogi są dużo bardziej szkodliwe. Zawierają dosłownie setki trujących substancji, wśród których nikotyna jest akurat jedną z najmniej niebezpiecznych. W e-papierosie oprócz nikotyny znajduje się zaledwie kilka do kilkunastu substancji, a wszystkie zostały przebadane i zatwierdzone przez instytucje kontrolne. Krótko mówiąc – są bezpieczne.

Trudno byłoby zresztą przebić pod względem szkodliwości analogowe papierosy. Podczas palenia uwalniają się z nich dosłownie setki substancji. Tak wiele, że nikt właściwie nie wie, ile ich jest, a tym bardziej nikt nie zatwierdził ich wszystkich jako bezpiecznych. Zatem ważnym argumentem przemawiającym za wapowaniem zamiast palenia jest mniejsza, dodajmy, dużo mniejsza szkodliwość.

Ale są także dużo, dużo tańsze. Można z nich korzystać w większości miejsc, w których zabronione jest palenie papierosów. Nie narażają otoczenia, w tym dzieci, na bierne palenie w takim stopniu, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych papierosów. Ogromną zaletą jest też bogactwo kształtów, jakie przyjmują e-papierosy oraz smaków. A co najlepsze, producenci prześcigają się w tworzeniu nowych. A jak na tym tle wypadają papierosy analogowe? Niezwykle mizernie. Forma wciąż ta sama a liczba smaków – sami wiecie!

1 komentarz:

  1. If you are just getting started, vaporesso veco plus solo is definitely the best choice. Besides joyetech cuboid tap mod has absolutely amazing flavors, produces lots of vapor, has a great battery, is extremely convenient to use. Shipping is fast and vapesourcing.com customer service is friendly. Nothing bad to say.

    OdpowiedzUsuń